2016 Award Winners


Award Title Genre Filmmaker(s)
Jury's Stellar Award Born in Battle Narrative Yangzom Brauen
Jury's Stellar Award Notes For My Homeland Documentary Ed Kashi & Julie Winokur
Jury's Stellar Award Ripple Experimental Conner Griffith
Jury's Stellar Award teeth Animation Tom Brown & Daniel Gray
Jury's Choice Dreaming of Peggy Lee  Narrative James  Everett
Jury's Choice Films by Syrian Girls  Documentary Laura Doggett
Jury's Choice Flower of a Thousand Colours Documentary Karen  Vazquez Guadarrama
Jury's Choice Matilda & Joe  Animation Nick  Gibney 
Jury's Choice The Bravest, the Boldest  Narrative Moon Molson
Jury's Choice The Lost Mariner Animation Tess Martin
Jury's Choice Two Landscapes  Experimental Neil Needleman
Jury's Choice Video Narrative Randy Yang
Jury's Citation Ellipse Experimental Peter Sluszka
Jury's Citation Laps Documentary R.J. Lozada
Jury's Citation Last Base Narrative Aslak Danbolt
Jury's Citation Nighthawks Animation Fang Ji
Jury's Citation Starfish Aorta Colossus Narrative Lynne Sachs & Sean Hanley
Jury's Citation The Goodbye Narrative Daniel  Markowitz
Jury's Citation The Typist  Documentary Kristine Stolakis
Global Insights Award On Beat  Documentary Reid Davenport & Cheng Zhang
Global Insights Award The Making of a Mensch  Documentary Tiffany  Shlain
Global Insights Award Words They Said to Her  Experimental Ella  Zhu
Director's Choice = Experimental Wrik Mead 
Director's Choice A Cerebral Game  Documentary Reid  Davenport
Director's Choice Across the Tracks Narrative Kimberly James & Michael Cooke
Director's Choice Animal Landscape Animation Shelley Dodson
Director's Choice Born Into This  Documentary Sean  Ryon
Director's Choice Daybreak/L'aube Animation George  Ungar
Director's Choice Dysmorphia  Animation Katherine Grubb
Director's Choice Emergent Phenomena Experimental Gregg  Biermann
Director's Choice Footage Experimental Minjung Kim
Director's Choice Lockdown Documentary Lauren Knapp
Director's Choice My Sister Swallowed the Zoo Documentary Maya Zhang
Director's Choice Nuthouse Drawings  Documentary Jim Hollenbaugh
Director's Choice Period. New Paragraph. Documentary Sarah  Kramer
Director's Choice Seeing Siem Reap  Documentary S. Smith  Patrick
Director's Choice Signwriter Documentary Paul Zinder
Director's Choice The Bench Narrative Cameron Burnett
Director's Choice The End of Blessings  Narrative Jim Daniels & John Rice
Director's Choice The Gift  Narrative Tarique Qayumi
Director's Choice The Loyalist  Narrative Minji Kang
Director's Choice The Months American  Narrative Sofia Due Rosenzweig
Director's Choice The Third Dad Documentary Theresa  Moerman Ib
Director's Choice We Came and Stayed Documentary Ed Kashi & Julie Winokur